Varoluşçu Psikoloji, Din ve Maneviyat: Metod, Uygulamalar Ve Deneyim

Dublin Core

Title

Varoluşçu Psikoloji, Din ve Maneviyat: Metod, Uygulamalar Ve Deneyim
Existential Psychology, Religion, and Spirituality: Method, Praxis And Experience

Subject

Varoluşçu psikoloji, varoluşçu din psikolojisi, din, maneviyat
Existential psychology, existential psychology of religion, religion, spirituality

Description

Varoluşçu psikoloji, özellikle din ve maneviyatla olan ilişkisi bakımından literatürde çoğu zaman yanlış anlaşılmıştır. Son olarak Bartz’ın(2009) Amerikan Psikoloji Derneği’nin yayınlamış olduğu bir dergideki makalesi, varoluşçu psikolojinin dinle ilişkisinin büyük ölçüde yanlış anlaşıldığının açık bir göstergesidir. Buradaki çalışma, varoluşçu psikolojinin din ve maneviyatla ilişkisini ele alan kısa bir tarihçeyle başlamaktadır. Daha sonra da varoluşçu bir din psikolojisi yaklaşımının taslağı çizilmiştir.
Existential psychology, especially its relationship with religion and spirituality, is frequently misunderstood in the literature. A recent article by Bartz (2009) in a journal published by the American Psychological Association is a clear illustration of how commonly existential psychology is misunderstood in its relationship to religion. The current paper begins with a brief history of the relationship of existential psychology with religion and spirituality. Next, one approach to an existential psychology of religion is outlined.

Creator

Louis HOFFMAN
Çev.: Mehmet Mücahit ATİK

Publisher

Ilahiyat Bilimleri Arastirma Vakfi (IBAV)

Date

2015-05-01

Relation

http://www.bilimname.com.tr/admin/upload/_8327752947.jpg

Format

pdf

Language

Turkish

Type

Text

Collection

Citation

Louis HOFFMAN and Çev.: Mehmet Mücahit ATİK, “Varoluşçu Psikoloji, Din ve Maneviyat: Metod, Uygulamalar Ve Deneyim,” bilimname: Düşünce Platformu, accessed July 13, 2020, http://repository.erciyes.edu.tr/bilimname/items/show/88.