Din ve Maneviyatın Kavramlaştırılması ve Ölçülmesindeki Gelişmeler

Dublin Core

Title

Din ve Maneviyatın Kavramlaştırılması ve Ölçülmesindeki Gelişmeler
Advances In The Conceptualization and Measurement Of Religion and Spirituality

Subject

Din, maneviyat, ölçüm, fiziksel ve ruhsal sağlık
Religion, spirituality, measurement, physical, and mental health

Description

Deneysel çalışmalar din, maneviyat ve sağlık arasında önemli ilişkiler olduğunu göstermiştir. Fakat bu ilişkilerin nedenleri çok da açık değildir. Alışılmış biçimde, din ve maneviyat, sağlığı niçin ve nasıl etkilediklerini açıkça ortaya koymayan global göstergeler vasıtasıyla (kiliseye katılım sıklığı, dinin ve maneviyatın öz değerlendirmesi) ölçülmektedir. Yazarlar, teorik ve fonksiyonel olarak sağlıkla ilişkili olan din ve maneviyat kavramlarının ve bunların ölçümlerinin belirlenmesindeki son gelişmelerin altını çizmektedirler. Ve ayrıca onlar, din ve maneviyatı kavramlaştırma ve ölçmede ilerleme gösteren alanlara da işaret etmektedirler. Psikologlar, fiziksel ve ruhsal sağlıkla kavramsal olarak daha fazla ilişkili olan din ve maneviyat ölçümleri (Tanrı’ya yakınlık, dinî yönelim ve motivasyon, dinî destek ve dinî gayret) sayesinde dindarlığın ve maneviyatın sağlık ve mutluluk (iyi-oluş) seviyelerine yaptığı ayırt edici (karekteristik) katkılar hakkında daha fazlasını keşfetmektedirler.
Empirical studies have identified significant links between religion and spirituality and health. The reasons for these associations, however, are unclear. Typically, religion and spirituality have been measured by global indices (e.g., frequency of church attendance, self-rated religiousness and spirituality) that do not specify how or why religion and spirituality affect health. The authors highlight recent advances in the delineation of religion and spirituality concepts and measures theoretically and functionally connected to health. They also point to areas for growth in religion and spirituality conceptualization and measurement. Through measures of religion and spirituality more conceptually related to physical and mental health (e.g., closeness to God, religious orientation and motivation, religious support, religious struggle), psychologists are discovering more about the distinctive contributions of religiousness and spirituality to health and well-being.

Creator

Peter C. HILL
Kenneth I. PARGAMENT
Çev.: Mustafa ULU

Publisher

Ilahiyat Bilimleri Arastirma Vakfi (IBAV)

Date

2015-05-01

Relation

http://www.bilimname.com.tr/admin/upload/_8327752947.jpg

Format

pdf

Language

Turkish

Type

Text

Collection

Citation

Peter C. HILL, Kenneth I. PARGAMENT, and Çev.: Mustafa ULU, “Din ve Maneviyatın Kavramlaştırılması ve Ölçülmesindeki Gelişmeler,” bilimname: Düşünce Platformu, accessed August 15, 2020, http://repository.erciyes.edu.tr/bilimname/items/show/87.