Meleklerin Masumiyeti Bağlamında Harut Ve Marut Problemi

Dublin Core

Title

Meleklerin Masumiyeti Bağlamında Harut Ve Marut Problemi
Harut And Marut Problem In The Context Of Innocence Of The Angels

Subject

Harut, Marut, Hz. Süleyman, Sihir, Melekler
Harut, Marut, Solomon, Magic, Angels

Description

Meleklerin sihir yoluyla insanları saptırması onların masumiyetlerine aykırıdır. Bazı Kur’an yorumcuları Bakara suresi 102. ayetini tefsir ederken Harut ve Marut adlı kimselerin melek olduklarını söylemişlerdir. Oysa onlar ayette insanlara kötü işler yapmak üzere sihir öğreten kimseler olarak tasvir edilmektedir. Bu durumda Harut ve Marut’un melek olması Kur’an’ın ruhuna uygun düşmemektedir. Bu alanda ciddi bir çözüm arayışına ihtiyaç vardır. İşte bu yüzden makalemizde böyle bir problemin çözümü yönünde inceleme yapıldı ve değerlendirildi.
The deflection of angels the humans by magic are incompatible with their innocence. Some interpreters of the Quran had told that Persons called Harut and Marut were angels while they interpreting The Baqara, 102 verse. Whereas they have portrayed to people make the bad things in verse as the ones taught magic. In this situation being an angel of Harut and Marut is inconsistent with the spirit of the Qur'an. There is needed a serious search for a solution in this area. That is why in our article, in the direction of solution of such a problem were examined and evaluated.

Creator

Emrullah FATİŞ

Publisher

İlahiyat Bilimleri Araştırma Vakfı (İBAV)

Date

2013-06-29

Relation

http://bilimname.com.tr/admin/upload/_7872888446.jpg

Format

pdf

Language

Turkish

Type

Text

Files

6. fatis.pdf

Collection

Citation

Emrullah FATİŞ, “Meleklerin Masumiyeti Bağlamında Harut Ve Marut Problemi,” bilimname: Düşünce Platformu, accessed April 6, 2020, http://repository.erciyes.edu.tr/bilimname/items/show/23.